Balonların Tarihi

Balonların Tarihi

Helyum, hava, hidrojen, nitrojen ile doldurulmuş esnek torbaya balon denir. Kurutulmuş hayvan mesaneleri erken balon olarak kullanılmıştır. Modern balonlar yapmak için kauçuk, lateks, kloropren veya naylon kumaşlar kullanılır. Balonlar doğada dekoratif olmasına rağmen meteoroloji, tıbbi tedavi, askeri savunma ve hatta ulaşım için kullanılır.


 

  • Місhаеl Fаrаdау, 1824’te lastik balonu icat etti.
  • Ј. G. Ingram оf Lоndоn (1847) ilk latex balonları üretti. Toplu üretim yalnızca 1930’da başladı.
  • Parti balonları doğal lateks, el lastikleri ve tenis ayakkabıları gibi geri dönüştürülmüş malzemeden yapılmıştır.     Balonlar ağzınızla, manuel veya elektrikli şişiricinizle doldurulur.
  • Hava dolu balonlar, helyum dolu balonlara   kıyasla boyutlarını ve şekillerini daha uzun tutar.
  • Folyo Balonlar farklı desenlere, çekici, parlak, yansıtıcı yüzeylere sahip olduğu için hediyeleşmede veya partilerde daha çok kullanılır

Contents

Balonlar ve Olası Zararları

  • Folyo Balonlarda kullanılan naylon doğada  uzun süre kaybolmadığı için çevresel tehlike arz eder.
  • Serbest bırakılan uçan folyo balonlar  güç hatlarına temas ettiklerinde elektrik kesintisine sebep olabilir.
  • Serbest bırakılan folyo balonlar, hayvanlar için eğer ki yemeyi teşebbüs ederlerse veya kendilerine dolanırsa ciddi bir tehlike arz eder.
  • Latex balonlar denizdeki canlılar için de  tehlikeli olabilir. Çünkü denizde senelerce çözülmeden kalabilir.

Balonla Sanat

Heykel balonları, şovmen olan balon sanatçıları tarafından yapılır. Dekoratörler tarafından balon heykelleri oluşturmak için yüzlerce helyum balonu kullanılmaktadır. Genellikle masa süslemeleri olarak kullanılırlar.

Su Balonları

Kolayca kırılabilen bu küçük lastik balonlar çocuklar tarafından kullanılıyor.

Uçan Makineler

18. yüzyıldan beri, büyük balonlar sıcak hava veya helyum ile dolduruldu ve uçan makineler olarak kullanıldı. En eski uçuşlarda, hidrojen kullanıldı.

Sağlıkta Balonlar

Kalbin yakınındaki tıkanmış veya kısmen tıkanmış kan damarlarına çok küçük balonların yerleştirildiği cerrahi prosedür anjiyoplasti olarak adlandırılır.

Balonların 1300 civarında Aztekler tarafından icat edildiğini gösteren referanslar vardır, ancak tarihsel olarak balonlar hayvan mesaneleri ve bağırsaklarından yapılmıştır. Uzun ince balonlar hayvan bağırsakları şeklinde yapıldı; farklı hayvanların farklı uzunlukları ve çapları olurdu. Örneğin, а kedinin bağırsağı küçük olurdu, oysa balinalar çok daha büyük olurdu. Domuz mesaneleri genellikle hava veya su ile dolduruldu ve çocuk oyunları için balon olarak kullanıldı. Bilimde, Galileo domuzun mesanesi Galileo tarafından havanın ağırlığını ölçmek için yapılan bir deneyde şişirildi ve ilk lastik balonlar Profesör Michael Faraday tarafından 1824’te Londra’daki Kraliyet Kurumu’ndaki hidrojenle yaptığı deneylerde kullanılmak üzere yapıldı.

Balonlar kapsamlı bir şekilde modernize edilmiş ve şimdi tüm hayvan iç kısımlarından arındırılmış ve doğal kauçuktan üretilen lateksten yapılmıştır; beyaz özsu veya lateks Haevae Brasilienis ağacından ekstrakte edilir ve sıvı olarak toplanır. Ağaca zarar vermeden toplanan lateksler, çevre açısından güvenli, geleneksel prosesler kullanılarak toplanır. Tropikal yağmur ormanı ağaçları çok değerli veprotected iyi korunan doğal kaynaktır.

Balonlar artık bize folyo balonları veren plastik kaplamanın “metalizasyonu” süreci olan NASA teknolojisi ile yapılabilir. Balon endüstrisi, bir tarafı polietilen ile kaplanmış ve diğer tarafı metalize edilmiş naylon tabakadan yapıldığı için adı “folyo” balon olarak kullanmaktadır. Folyo balonlar, parlak karmaşık görüntülerle basılabildikleri ve lateks balondan çok daha uzun süre dayanabildikleri için oldukça popülerdir.

Lateks balonlar, kişinin akciğerleri veya pump pompası kullanılarak doğal hava ile havaya uçurulabilir, ayrıca havada ‘yüzmelerini’ sağlayan helyumla doldurulabilirler. Balonlar helyumla doldurulduğunda, toprağa kök salması için balon şeridinin karşı ucuna bağlı а karşı ağırlığa sahip olmaları gerekir. İlk ‘yüzen’ balonlar, onda biri daha fazla kaldırma gücüne sahip olan hidrojenle dolduruldu, ancak helyum çok daha güvenli.

Lateks balonlar, kurumsal etkinliklerde süslemek için popüler, düşük maliyetli bir çözümdür ve genellikle şirket logosu ve şirket renkleri ile basılır. Bunlar aynı zamanda markayı tanıtmak ve web sitelerini veya sundukları ürünü tanıtmak için bir reklam ve pazarlama stratejisi olarak kullanılır.

1920’lerde New York’taki bir balon şirketi,  aynı anda 50.000 helyum dolu balon havaya salındı. Bu balonların Her biri  reklamverenin adı veya logosu ile basılmış etiketi taşıyordu.

BalonSiparis.com, mantıklı fiyatlarla her durum için en iyi balonları sağlar.